Refleksoloji

Tıp biliminin geldiği bugün ulaştığı noktada, binlerce yıldır kullanılan tekniklerin, kadim metotların ve hatta insanın doğadan yararlanarak yaptığı yüzlerce ilacın katkısı tartışılmaz.

Refleksoloji bu katkıyı yaratan, binlerce yıllık tekniklerden biri. Vücudumuzda bulunan her bir organın ve bölgenin, ayaklarımızda bir refleks noktasına yansıması bilgisi refleksolojinin temelini oluşturuyor. Son derece karmaşık bir yapıya sahip ayaklar, aslında vücudun bir minyatürü başka bir deyişle aynası.

Ayaktaki refleks noktalarına, uzman ve deneyimli bir refleksolog tarafından uygulanan masaj, insan organizmasının parçalarının birbirleriyle en uyumlu ve dengeli şekilde çalışmalarını sağlayarak insanları rahatsızlıklardan korumayı hedefler.

Refleksoloji tamamlayıcı bir iyileştirme yöntemidir. Bilimsel tedavilere alternatif olduğunu savunmak, dünya üzerinde bir çok hastalıkla baş etmeye çalışan milyonlarca insanı yanlış yönlendirmek anlamına gelir.

Refleksolojinin hedefi ğrıların azaltılması, rahatlama, kan dolaşımının düzenlenmesi, toksin atımı gibi konularda yaşam kalitesini artırmak ve sağlığı desteklemektir.

Rahatsızlığı olmayanlar da bağışıklık sistemlerini desteklemek, daha mutlu ve kaliteli yaşamak için refleksoloji yaptırabilirler.

Amacı her ne olursa olsun, uygulamaların uzman ve serfitikalı refleksologlar tarafından yapılması esastır.