Savaş Çağman-Ruhsal Tarot

RUHSAL TAROT EĞİTİMİ

savaş çağman1Savaş Çağman, müzisyen, yazar, illüstratör, spritüel danışman olarak devam ettiği hayat yolculuğunda 1988’de amatör grupları kurarak, bu topluluklarda gitar çalarak başladı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Aldığı şan eğitimi klasik müzik icrası yerine caz müziğini seçmesiyle ayrı bir istikamete yöneldi. 1992 yılında Fransa’da CENAM isimli Caz Müzik Okuluna kayıt oldu. Sonradan Asya ve Balkan müziğine, hem de deneysel çağdaş müziğe yöneldi. İcra yanında, müzik yazıları yazdı, çeşitli seminerler verdi. Mayıs 2008’de Brenna MacCrimmon, New York’ta kayıt edilen albümü “Kulak Misafiri” için söz ve müziği kendisine ait “Kamran Olsam” bestesini verdi. Aynı yıl, Emre Koyuncuoğlu’nun yönettiği, Sanat Yönetmenliğini A. Nejat Birecik’in üstlendiği, Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın, İstanbul Tiyatro Festivaline hazırladığı “Irk Bitig” işinin oyuncularına ses atölyesi çalışması, oyunun vokal düzenlenmesi ve müziğini hazırladı. Oyun Makedonya’da birincilik ödülüne layık görüldü. Savaş Çağman 9 albüm ve single’da imza atmıştır.

İç Asya müziğine ilgisi onu Şaman-Kamlık ve Tengricilik üzerine araştırmalar yapmasına neden oldu. Taoizm, Çin Dinleri, Hermetik Astroloji, Kabala, Samkhya gibi birçok spiritüel geleneği araştırdı ve bu geleneklerle ilgili ruhsal çalışmalar yaptı. 2012 yılında Çin’e yaptığı yolculuk hayatının dönüm noktası oldu. Ses’in ruhsal gelişimindeki yansımaları onu bu konuda yazmaya ve bir dizi atölye çalışmasına yöneltti.

2015 yılında tamamladığı Şaman Tarotu isimli kitabının bu yıl içinde yayımlanmasını Savaş Çağman birçok proje grubu kurdu, birçok projede icracı, besteci ya da düzenlemeci olarak yer aldı, 2016’da iki kitabını yayımını bekliyor. Müzik, yazı ve Ruhsal Gelişim serüvenine halen devam ediyor…